The Team

President:
Stefano Mei 

Qualified Athletes

Men

AHMED ABDELWAHED

Qualified on 19/05/2021
Individual Spot

VLADIMIR ACETI

Qualified on 02/07/2021
Individual Spot Olympic Club

ANDREA AGRUSTI

Qualified on 16/05/2021
Individual Spot

LORENZO BENATI

Qualified on 02/07/2021
Individual Spot

TOBIA BOCCHI

Qualified on 27/06/2021
Individual Spot

TEODORICO CAPORASO

Qualified on 23/03/2019
Individual Spot

YEMANEBERHAN CRIPPA

Qualified on 20/07/2019
Individual Spot Olympic Promises

PAOLO DAL MOLIN

Qualified on 26/06/2021
Individual Spot

ANDREA DALLAVALLE

Qualified on 12/06/2021
Individual Spot

MARCO DE LUCA

Qualified on 02/07/2021
Individual Spot

ESEOSA FOSTINE DESALU

Qualified on 02/07/2021
Individual Spot Olympic Promises

YASSINE EL FATHAOUI

Qualified on 23/02/2020
Individual Spot

LEONARDO FABBRI

Qualified on 11/02/2020
Individual Spot

GIOVANNI FALOCI

Qualified on 29/06/2021
Individual Spot

HASSANE FOFANA

Qualified on 02/07/2021
Individual Spot

FRANCESCO FORTUNATO

Qualified on 16/05/2021
Individual Spot

MATTEO GALVAN

Qualified on 05/10/2019
Individual Spot Olympic Club

EYOB GHEBREHIWET FANIEL

Qualified on 23/02/2020
Individual Spot Olympic Promises

CHIEBUKA EMMANUEL IHEMEJE

Qualified on 13/03/2021
Individual Spot

ANTONIO BALDASSARRE INFANTINO

Qualified on 02/07/2021
Individual Spot

LAMONT MARCELL JACOBS

Qualified on 13/05/2021
Individual Spot Olympic Promises

GIUSEPPE LEONARDI

Qualified on 02/07/2021
Individual Spot

BRAYAN LOPEZ

Qualified on 02/07/2021
Individual Spot

DAVIDE MANENTI

Qualified on 02/07/2021
Individual Spot

LORENZO PATTA

Qualified on 02/07/2021
Individual Spot

HILLARY WANDERSON POLANCO RIJO

Qualified on 02/07/2021
Individual Spot

NICHOLAS JAMES PONZIO

Qualified on 02/07/2021
Individual Spot

YASSINE RACHIK

Qualified on 28/04/2019
Individual Spot

FILIPPO RANDAZZO

Qualified on 02/07/2021
Individual Spot

DAVIDE RE

Qualified on 30/05/2019
Individual Spot Olympic Club

EDOARDO SCOTTI

Qualified on 02/07/2021
Individual Spot Olympic Club

ALESSANDRO SIBILIO

Qualified on 02/07/2021
Individual Spot

STEFANO SOTTILE

Qualified on 28/07/2019
Individual Spot

MASSIMO STANO

Qualified on 02/07/2021
Individual Spot

CLAUDIO MICHEL STECCHI

Qualified on 02/07/2021
Individual Spot Olympic Promises

GIANMARCO TAMBERI

Qualified on 21/02/2021
Individual Spot Olympic Club

FEDERICO TONTODONATI

Qualified on 02/07/2021
Individual Spot

FILIPPO TORTU

Qualified on 02/07/2021
Individual Spot Olympic Club

ZANE WEIR

Qualified on 16/02/2021
Individual Spot

OSAMA ZOGHLAMI

Qualified on 06/06/2019
Individual Spot

ALA ZOGHLAMI

Qualified on 27/06/2021
Individual Spot

Women

NADIA BATTOCLETTI

Qualified on 12/06/2021
Individual Spot

ELENA BELLÒ

Qualified on 02/07/2021
Individual Spot

LUMINOSA BOGLIOLO

Qualified on 30/06/2019
Individual Spot Olympic Promises

ANNA BONGIORNI

Qualified on 04/10/2019
Individual Spot

REBECCA BORGA

Qualified on 02/07/2021
Individual Spot

ROBERTA BRUNI

Qualified on 23/05/2021
Individual Spot

BENEDICTA CHIGBOLU

Qualified on 02/07/2021
Individual Spot

FEDERICA DEL BUONO

Qualified on 02/07/2021
Individual Spot

DARIYA DERKACH

Qualified on 27/06/2021
Individual Spot

ELISA MARIA DI LAZZARO

Qualified on 02/07/2021
Individual Spot

GIANCARLA DIMICH TREVISAN

Qualified on 01/05/2021
Individual Spot Olympic Club

ZAYNAB DOSSO

Qualified on 02/07/2021
Individual Spot

GIOVANNA EPIS

Qualified on 13/12/2020
Individual Spot

SARA FANTINI

Qualified on 02/07/2021
Individual Spot

AYOMIDE FOLORUNSO

Qualified on 10/07/2019
Individual Spot

VITTORIA FONTANA

Qualified on 02/07/2021
Individual Spot

ELEONORA ANNA GIORGI

Qualified on 16/05/2021
Individual Spot

JOHANELIS HERRERA ABREU

Qualified on 04/10/2019
Individual Spot

GLORIA HOOPER

Qualified on 04/10/2019
Individual Spot

DALIA KADDARI

Qualified on 02/07/2021
Individual Spot

RAPHAELA BOAHENG LUKUDO

Qualified on 02/07/2021
Individual Spot

ALICE MANGIONE

Qualified on 01/05/2021
Individual Spot

ELEONORA MARCHIANDO

Qualified on 02/07/2021
Individual Spot

ELISA MOLINAROLO

Qualified on 02/07/2021
Individual Spot

PETRA NARDELLI

Qualified on 01/05/2021
Individual Spot

LINDA OLIVIERI

Qualified on 02/07/2021
Individual Spot

DAISY OSAKUE

Qualified on 02/07/2021
Individual Spot

ANTONELLA PALMISANO

Qualified on 06/04/2019
Individual Spot

YADISLEIDY PEDROSO

Qualified on 02/10/2019
Individual Spot

ANNA POLINARI

Qualified on 02/07/2021
Individual Spot

GAIA SABBATINI

Qualified on 02/07/2021
Individual Spot

IRENE SIRAGUSA

Qualified on 04/10/2019
Individual Spot

VALENTINA TRAPLETTI

Qualified on 07/03/2021
Individual Spot

ALESSIA TROST

Qualified on 02/07/2021
Individual Spot

ELENA VALLORTIGARA

Qualified on 23/02/2020
Individual Spot

Tokyo 2020 Events Schedule

July August

Wed 21

Thu 22

Fri 23

Sat 24

Sun 25

Mon 26

Tue 27

Wed 28

Thu 29

Fri 30

Sat 31

Sun 01

Mon 02

Tue 03

Wed 04

Thu 05

Fri 06

Sat 07

Sun 08

Competition details
Medal events

Olympic Games medal table

Select gold, silver or bronze to find out the details of the wins

  • gold 24

  • silver 15

  • bronze 26

GIANMARCO TAMBERI High jump Tokyo 2020
LAMONT MARCELL JACOBS 100 m Tokyo 2020
MASSIMO STANO 20 Km Race walk Tokyo 2020
ANTONELLA PALMISANO 20 Km Race walk Tokyo 2020
ESEOSA FOSTINE DESALU,FILIPPO TORTU,LAMONT MARCELL JACOBS,LORENZO PATTA 4 x 100 m relay Tokyo 2020
ALEX SCHWAZER 50 Km Race walk Pechino 2008
IVANO BRUGNETTI 20 Km Race walk Atene 2004
STEFANO BALDINI Marathon Atene 2004
GELINDO BORDIN Marathon Seul 1988
ALBERTO COVA 10.000 m Los Angeles 1984
ALESSANDRO ANDREI shot put Los Angeles 1984
GABRIELLA DORIO 1.500 m women Los Angeles 1984
SARA SIMEONI High Jump Women Mosca 1980
PIETRO MENNEA 200 m Mosca 1980
MAURIZIO DAMILANO 20 Km Race walk Mosca 1980
ABDON PAMICH 50 Km Race walk Tokyo 1964
LIVIO BERRUTI 200 m Roma 1960
GIUSEPPE DORDONI 50 Km Race walk Helsinki 1952
ADOLFO CONSOLINI Discus throw Londra 1948
TREBISONDA (ONDINA) VALLA 80 m hurdles Berlino 1936
LUIGI BECCALI 1.500 m Los Angeles 1932
UGO FRIGERIO 10.000 m race walk Parigi 1924
UGO FRIGERIO 3000 m race walk Anversa 1920
UGO FRIGERIO 10.000 m race walk Anversa 1920
NICOLA VIZZONI Hammer throw Sydney 2000
FIONA MAY Long jump Sydney 2000
ELISABETTA PERRONE 10Km race walk women Atlanta 1996
FIONA MAY Long jump Atlanta 1996
SALVATORE ANTIBO 10.000 m Seul 1988
SARA SIMEONI High Jump Women Los Angeles 1984
SARA SIMEONI High Jump Women Montreal 1976
ADOLFO CONSOLINI Discus throw Helsinki 1952
EDERA CORDIALE - GENTILE Discus throw Women Londra 1948
AMELIA PICCININI Shot put Women Londra 1948
GIUSEPPE TOSI Discus throw Londra 1948
GIANNI CALDANA ,TULLIO GONNELLI,ORAZIO MARIANI,ELIO RAGNI 4 x100m relay Berlino 1936
MARIO LANZI 800 m Berlino 1936
ROMEO BERTINI Marathon Parigi 1924
EMILIO LUNGHI 800 m Londra 1908
FABRIZIO DONATO Triple jump Londra 2012
ELISA RIGAUDO 20 Km Race walk Pechino 2008
GIUSEPPE GIBILISCO Pole vault Atene 2004
ALESSANDRO LAMBRUSCHINI 3000m steeplechase Atlanta 1996
ROBERTA BRUNET 5.000 m women Atlanta 1996
GIOVANNI DE BENEDICTIS 20 Km Race walk Barcellona 1992
MAURIZIO DAMILANO 20 Km Race walk Seul 1988
SANDRO BELLUCCI 50 Km Race walk Los Angeles 1984
MAURIZIO DAMILANO 20 Km Race walk Los Angeles 1984
GIOVANNI EVANGELISTI Long jump Los Angeles 1984
PIETRO MENNEA,STEFANO MALINVERNI,MAURO ZULIANI,ROBERTO TOZZI 4x400m relay Mosca 1980
PIETRO MENNEA 200 m Monaco 1972
PAOLA PIGNI - CACCHI 1.500 m women Monaco 1972
EDDY OTTOZ 110 m hurdles Messico 1968
GIUSEPPE GENTILE Triple jump Messico 1968
SALVATORE MORALE 400 m hurdles Tokyo 1964
GIUSEPPINA LEONE 100 m women Roma 1960
ABDON PAMICH 50 Km Race walk Roma 1960
CARLO MONTI,ENRICO PERUCCONI,ANTONIO SIDDI,MICHELE TITO 4 x100m relay Londra 1948
LUIGI BECCALI 1.500 m Berlino 1936
GIORGIO OBERWEGER Discus throw Berlino 1936
UGO FRIGERIO 50 Km Race walk Los Angeles 1932
GIUSEPPE CASTELLI,RUGGERO MAREGATTI,GABRIELE SALVIATI,EDGARDO TOETTI 4 x100m relay Los Angeles 1932
ERNESTO AMBROSINI 3.000 m steeplechase Anversa 1920
VALERIO ARRI Marathon Anversa 1920
FERNANDO ALTIMANI 10.000 m race walk Stoccolma 1912