The Team

President:
Cordiano Dagnoni

Qualified Athletes

Men

LIAM BERTAZZO

Qualified on 28/06/2021
Individual Spot

ALBERTO BETTIOL

Qualified on 28/06/2021
Individual Spot

LUCA BRAIDOT

Qualified on 28/06/2021
Individual Spot

DAMIANO CARUSO

Qualified on 28/06/2021
Individual Spot

GIULIO CICCONE

Qualified on 28/06/2021
Individual Spot

NADIR COLLEDANI

Qualified on 28/06/2021
Individual Spot

SIMONE CONSONNI

Qualified on 26/02/2020
NOC Quota Place Olympic Club

GIACOMO FANTONI

Qualified on 04/06/2021
Individual Spot

FILIPPO GANNA

Qualified on 25/09/2019
NOC Quota Place Olympic Club

GERHARD KERSCHBAUMER

Qualified on 28/06/2021
Individual Spot Olympic Club

FRANCESCO LAMON

Qualified on 26/02/2020
NOC Quota Place Olympic Club

JONATHAN MILAN

Qualified on 26/02/2020
NOC Quota Place Olympic Club

GIANNI MOSCON

Qualified on 28/06/2021
Individual Spot

VINCENZO NIBALI

Qualified on 28/06/2021
Individual Spot

ELIA VIVIANI

Qualified on 27/10/2019
NOC Quota Place Olympic Club

Women

MARTINA ALZINI

Qualified on 26/02/2020
NOC Quota Place Olympic Club

ELISA BALSAMO

Qualified on 26/02/2020
NOC Quota Place Olympic Club

RACHELE BARBIERI

Qualified on 28/06/2021
Individual Spot

MARTA BASTIANELLI

Qualified on 27/10/2019
NOC Quota Place

MARTA CAVALLI

Qualified on 28/06/2021
Individual Spot

MARTINA FIDANZA

Qualified on 28/06/2021
Individual Spot

VITTORIA GUAZZINI

Qualified on 26/02/2020
NOC Quota Place Olympic Club

EVA LECHNER

Qualified on 28/06/2021
Individual Spot Olympic Club

ELISA LONGO BORGHINI

Qualified on 27/10/2019
NOC Quota Place Olympic Club

SORAYA PALADIN

Qualified on 27/10/2019
NOC Quota Place

LETIZIA PATERNOSTER

Qualified on 26/02/2020
NOC Quota Place Olympic Club

Tokyo 2020 Events Schedule

July August

Wed 21

Thu 22

Fri 23

Sat 24

Sun 25

Mon 26

Tue 27

Wed 28

Thu 29

Fri 30

Sat 31

Sun 01

Mon 02

Tue 03

Wed 04

Thu 05

Fri 06

Sat 07

Sun 08

Competition details
Medal events

Olympic Games medal table

Select gold, silver or bronze to find out the details of the wins

  • gold 35

  • silver 16

  • bronze 12

SIMONE CONSONNI,FILIPPO GANNA,FRANCESCO LAMON ,JONATHAN MILAN Team pursuit 4000 m. - sprint Tokyo 2020
ELIA VIVIANI Track Omnium Rio 2016
PAOLO BETTINI road Atene 2004
ANTONELLA BELLUTTI point race Sydney 2000
PAOLA PEZZO mountain bike Sydney 2000
ANDREA COLLINELLI individual pursuit Atlanta 1996
ANTONELLA BELLUTTI Individual pursuit women Atlanta 1996
SILVIO MARTINELLO point race Atlanta 1996
PAOLA PEZZO women cross country Atlanta 1996
GIOVANNI LOMBARDI individual points race Barcellona 1992
FABIO CASARTELLI INDIVIDUAL ROAD Barcellona 1992
MARCELLO BARTALINI,MARCO GIOVANNETTI,EROS POLI,CLAUDIO VANDELLI 100 Km Team Los Angeles 1984
PIERFRANCO VIANELLI INDIVIDUAL ROAD Messico 1968
SERGIO BIANCHETTO,ANGELO DAMIANO tandem Tokyo 1964
MARIO ZANIN INDIVIDUAL ROAD Tokyo 1964
GIOVANNI PETTENELLA velocità Tokyo 1964
SANTE GAIARDONI velocità Roma 1960
GIUSEPPE BEGHETTO,SERGIO BIANCHETTO tandem Roma 1960
SANTE GAIARDONI 1 Km time trial Roma 1960
LUIGI ARIENTI,FRANCO TESTA,MARIO VALLOTTO,MARINO VIGNA TEAM PURSUIT 4000m Roma 1960
ANTONIO BAILETTI,OTTAVIO COGLIATI,GIACOMO FORNONI,LIVIO TRAPÈ 100 Km road team time trial Roma 1960
LEANDRO FAGGIN,ANTONIO DOMENICALI,FRANCO GANDINI,VALENTINO GASPARELLA TEAM PURSUIT 4000m Melbourne 1956
ERCOLE BALDINI individual road race Melbourne 1956
LEANDRO FAGGIN 1,000m time trial Melbourne 1956
ENZO SACCHI velocità Helsinki 1952
LORIS CAMPANA,MINO DE ROSSI,GUIDO MESSINA,MARINO MORETTINI TEAM PURSUIT 4000m Helsinki 1952
MARIO GHELLA velocità Londra 1948
RENATO PERONA,FERDINANDO TERUZZI tandem Londra 1948
NINO BORSARI,MARCO CIMATTI,ALBERTO GHILARDI,PAOLO PEDRETTI TEAM PURSUIT 4000m Los Angeles 1932
ATTILIO PAVESI road cycling 100 Km individual Los Angeles 1932
ATTILIO PAVESI,GIUSEPPE OLMO,GUGLIELMO SEGATO team road race 100 Km Los Angeles 1932
CESARE FACCIANI,GIACOMO GAIONI,MARIO LUSIANI,LUIGI TASSELLI TEAM PURSUIT 4000m Amsterdam 1928
ANGELO DE MARTINI,ALFREDO DINALE,ALEARDO MENEGAZZI,FRANCESCO ZUCCHETTI TEAM PURSUIT 4000m Parigi 1924
ARNALDO CARLI,RUGGERO FERRARIO,PRIMO MAGNANI,FRANCO GIORGIETTI TEAM PURSUIT 4000m Anversa 1920
ENRICO BRUSONI point race Parigi 1900
IMELDA CHIAPPA INDIVIDUAL ROAD RACE WOMEN Atlanta 1996
FLAVIO ANASTASIA,LUCA COLOMBO,GIANFRANCO CONTRI,ANDREA PERON team time trial Barcellona 1992
GIUSEPPE MARTINELLI INDIVIDUAL ROAD Montreal 1976
GIORDANO TURRINI velocità Messico 1968
SERGIO BIANCHETTO velocità Tokyo 1964
GIOVANNI PETTENELLA 1,000m time trial Tokyo 1964
GIORGIO URSI individual pursuit Tokyo 1964
FRANCO TESTA,VINCENZO (CENCIO) MANTOVANI,CARLO RANCATI,LUIGI RONCAGLIA inseguimento a squadre 4000 m. Tokyo 1964
LUCIANO DALLA BONA,PIETRO GUERRA,FERRUCCIO MANZA,SEVERINO ANDREOLI team time trial Tokyo 1964
LIVIO TRAPÈ individual road race Roma 1960
GUGLIELMO PESENTI velocità Melbourne 1956
MARINO MORETTINI 1 Km time trial Helsinki 1952
DINO BRUNI,GIANNI GHIDINI,VINCENZO ZUCCONELLI Team road race Helsinki 1952
ARNALDO BENFENATI,GUIDO BERNARDI,ANSELMO CITTERIO,RINO PUCCI TEAM PURSUIT 4000m Londra 1948
BIANCO BIANCHI,MARIO GENTILI,ARMANDO LATINI,SEVERINO RIGONI TEAM PURSUIT 4000m Berlino 1936
GUGLIELMO SEGATO road cycling 100 Km individual Los Angeles 1932
ELIA VIVIANI Track Omnium Tokyo 2020
ELISA LONGO BORGHINI Road race Tokyo 2020
ELISA LONGO BORGHINI Road race Rio 2016
MARCO AURELIO FONTANA mountain bike Londra 2012
TATIANA GUDERZO road Pechino 2008
SILVIO MARTINELLO,MARCO VILLA american Sydney 2000
LUIGI RONCAGLIA,LORENZO BOSISIO,CIPRIANO CHEMELLO,GIORGIO MORBIATO TEAM PURSUIT Messico 1968
PIERFRANCO VIANELLI,GIOVANNI BRAMUCCI,VITTORIO MARCELLI,MAURO SIMONETTI 100 km team time trial Messico 1968
VALENTINO GASPARELLA velocità Roma 1960
CESARE PINARELLO,GIUSEPPE OGNA tandem Melbourne 1956
ANTONIO MASPES,CESARE PINARELLO tandem Helsinki 1952
BRUNO PELLIZZARI velocità Los Angeles 1932